Bilir kelime anlamı nedir ne demek " bilir " kelime anlamı

Kelime Dili : Türkçe
"Anlar", "sayar", "yapar" anlamları ile isimlerle birleşerek birleşik sıfat kurar, Anlar", "sayar", "yapar" anlamları ile isimlerle birleşerek birleşik sıfat kurar,
Not : Bu sayfa üzerinde bilir kelime anlamı gösterilmektedir. bilir kelime anlamı nedir ? bilir ne demek ? Sözlük anlamı nedir ? gibi sorulara bu sayfa üzerinden cevap bulabilirsiniz. Ayrıca bilir kelimesi ingilizce almanca çevirisi ve anlamı bu sayfa üzerinde gösterilmektedir. Sözlük Bu ekibi olarak kelimelerin en anlaşılır anlamlarını eklemeye çalışıyoruz. Burada yer alan bilir kelimesi ile ilgili tüm açıklamalar bilgi amaçlıdır. Eksik veya hatalı çeviri işlemlerini, imla klavuzu hatalarını, yazım veya sözlük hatalarını lütfen bize bildiriniz. ( bilir kelime anlamı nedir ne demek ? )

" bilir " kelimesine benzer sonuçlar

bilirkişi raporu kelime anlamı nedir ne demek ? bilirkişi raporu

Bilirkişinin hazırlamış olduğu rapor

bilirkişilik kelime anlamı nedir ne demek ? bilirkişilik

Bilirkişinin yaptığı iş

bilirkişinin kelime anlamı nedir ne demek ? bilirkişinin

ehlihibre ehlihibref ehlivuku ehlivukuf Bak: Ehli vukuf Çözümlenmesi özel veya bilimsel bilgiye dayanan konularda oyuna veya düşüncesine başvurulan kimse, ehlihibre, ehlivukuf Belirli bir konudan iyi anlayan ve bir anlaşmazlığı çözümlemek için kendisine başvurulan kimse, uzman, ehlihibre, ehlivukuf, eksper Belirli bir konudan iyi anlayan ve bir anlaşmazlığı çözümlemek için kendisine başvurulan kimse, uzman, ehlihibre, ehlivukuf, eksper. Çözümlenmesi özel veya bilimsel bilgiye dayanan konularda oyuna veya düşüncesine başvurulan kimse, ehlihibre, ehlivukuf

Bilirubin kelime anlamı nedir ne demek ? Bilirubin

Bilirubin

Bilirubinemia kelime anlamı nedir ne demek ? Bilirubinemia

Bilirubinemi

Bilirubinuria kelime anlamı nedir ne demek ? Bilirubinuria

Bilirubinüri

Bilirkişi kelime anlamı nedir ne demek ? Bilirkişi

Bir Konuda Özel Bilgisi Ve Uzmanliği Olan, Ehli Vukuf, Ehlihibre. Uzmanliğindan Yararlanilan Kişi. Cmk Md. 66 Vs.

bilir bilmez kelime anlamı nedir ne demek ? bilir bilmez

yarım bilgiyle.

" bilir " kelimesi içeren ata sözleri

Acından kimse ölmemis (Acından ölmüs yok). Ata Sözü Acından kimse ölmemis (Acından ölmüs yok).

Kisi, züğürt olabilir. Dssiz ve parasız kalabilir. Ama aç kalmaz. Bir geçim yolu bulur. Krs. Allah kulunu kısmeti ile yaratır., Açık ağız aç katmaz.

Aç ile eceli gelen söylesir. Ata Sözü Aç ile eceli gelen söylesir.

Açın gözü hiçbir seyi görmez. O, karnını doyurmak için, kendisine güçlük çıkaran kimseyi öldürebilir.

Aç, yanından kaç. Ata Sözü Aç, yanından kaç.

Yoksul ile arkadas olmaya gelmez. Çünkü sonu gelmeyen istekleriyle seni rahatsız eder. Dahası, kendi çıkarı için sana fenalık yapabilir. Krs. Aç anansa da kaç.

Adam adamı bir kere (defa) aldatır (sınar). Ata Sözü Adam adamı bir kere (defa) aldatır (sınar).

Bir kimse, baskasını bir kez aldatabilir; ikinci kez atdatamaz. Çünkü birinci aldanmadan ders alan kisi artık ona inanmaz.

Adam kıymetini adam bilir. Ata Sözü Adam kıymetini adam bilir.

Bkz. Dnsan kıymetini insan bilir.

Adam (insan) yanıla yanıla, pehlivan yenile yenile. Ata Sözü Adam (insan) yanıla yanıla, pehlivan yenile yenile.

Kisi, her girisiminde basarılı olmayabilir, yanılmıs olur. Ama yeni girisimlerinde eski hatalara düsmeyecek deneyimler kazanmıs olacağından basarma sansı artar.

Ağır git ki yol alasın. Ata Sözü Ağır git ki yol alasın.

Tuttuğu yolda ilerlemek isteyen, ağır ağır, ama güvenilir adımlarla yürümelidir. Dven kimse sürçebilir, yolunu sasırabilir.

Ağustosun Ağustosun 'inden sonra ere kaftan, ata çul.

Çünkü artık soğuklar baslayabilir.

Akarsuya inanma, eloğluna dayanma. Ata Sözü Akarsuya inanma, eloğluna dayanma.

Akısı ne kadar yavas olursa olsun, akar suya girmek tehlikelidir. Dnsan sürüklenip, burgaca rastlayıp boğulabilir. Bunun gibi birkaç beğenilir durumuna bakıp el oğluna güvenmek doğru değildir. Anlasamayacağınız, sizin için zarara yol açan tutumları bulunabilir.

Akçanın iyisi kesede duran, bahçanın iyisi eve yakın olan. Ata Sözü Akçanın iyisi kesede duran, bahçanın iyisi eve yakın olan.

Para, suraya buraya dağıtılmayıp kesede bulunursa ivedi durumlarda gereken nesneler hemen alınabilir. Bahçe eve yakın olursa, bakımı, korunması ve hemen yararlanılması kolay olur.

Akıl akıldan üstündür. Ata Sözü Akıl akıldan üstündür.

Önemli sorunlarda güvendiğiniz akıllı kimselerin düsüncesini sorunuz. Sizin düsünemediğinizi baskası, onun da düsünemediğini bir baskası düsünüp sizi aydınlatabilir.

Akıllı düsman, akılsız dosttan hayırlıdır. (Deli dostun olacağına akıllı düsmanın olsun) Ata Sözü Akıllı düsman, akılsız dosttan hayırlıdır. (Deli dostun olacağına akıllı düsmanın olsun)

Akılsız kimse, dostu için iyi niyet beslediği halde yaptığı isin ne gibi kötü sonuçlar doğuracağını düsünemez. Böylece dostuna bilmeyerek kötülük edebilir. Oysa akıllı düsmanın yapacağı kötülüğü, insan akıl yoluyla sezer, gereken önlemi alır. Akıllı düsmanla anlasmak da kolay olur.

Akıllı, söylemeden düsünür, akılsız düsünmeden söyler. Ata Sözü Akıllı, söylemeden düsünür, akılsız düsünmeden söyler.

Sonra pisman olmamak için, söylenecek söz, yapılacak is önce iyi düsünülmelidir. Düsünülmeden söylenen söz, yapılan is, sakıncalı olabilir; zarar doğurabilir.

Akıl ortak ortak, mal ortağı kaypak. Ata Sözü Akıl ortak ortak, mal ortağı kaypak.

Yararlı ortaklık, yapılacak is üzerinde danısma ortaklığıdır. Bu, kisileri kötü sonuçtan korur. Mal ortaklığında ise her ortak kendi çıkarını düsündüğünden ortağının zararına çalısabilir.

Ak koyunu kara kuzusu da olur. Ata Sözü Ak koyunu kara kuzusu da olur.

Dyi ana babadan kötü çocuklar olabilir.

Akrabanın akrabaya akrep etmez ettiğini. Ata Sözü Akrabanın akrabaya akrep etmez ettiğini.

Kisiye, kimileyin hısımı öyle kötülük eder ki bunu düsman bile yapmaz. Çünkü hısım, kisinin içini, dısını ve nereden vurabileceğini daha iyi bilir. Krs. Biribiri, adamı yer diri diri...

Al gününde al; ver gününde ver. Ata Sözü Al gününde al; ver gününde ver.

Alınacak sey, en iyi ve en ucuz olduğu zaman alınmalıdır. Verilecek sey ve borç da zamanında verilmelidir. Geç kalınırsa kötü kosullarla karsılasılabilir.

Al (hile) ile arslan tutulur, güç ile sıçan (gücüğen) tutulmaz. (Al arslan tutar, güç sıçan Ata Sözü Al (hile) ile arslan tutulur, güç ile sıçan (gücüğen) tutulmaz. (Al arslan tutar, güç sıçan

tutmaz.) Zekanızı kullanarak sizden daha güçlü, ama daha az zeki olan yaratığı yenebilirsiniz. Gücünüzü kullanarak ise, sizden çok güçsüz, ama zeki olan yaratığı yenemezsiniz.

Allah bilir ama kul da sezer. Ata Sözü Allah bilir ama kul da sezer.

Bir isin içyüzünü, ya da nasıl bir sonuç vereceğini ancak Tanrı bilir. Ama insan da kafasını kullanarak asağı yukarı bir tahminde bulunabilir.

Allah Allah'ın bildiği kuldan saklanamaz.

Dnsan, islediği suçtan dolayı önce Tanrı'ya karsı sorumludur. Bu suçu da Tanrı bilir. Öyle ise onu: kuldan niçin saklamalı?

Sayfa başına dön