Hoca kelime anlamı nedir ne demek " hoca " kelime anlamı

Kelime Dili : Türkçe
f. Muallim. Efendi. Muteber ve büyük zât fakı Öğretmen Müslümanlıkta din görevlisi Müslümanlıkta din görevlisi. Öğretmen

Örnek :

Edebiyat hocası iken talebeme bu nesir sanatından bir defa bahsetmiştim." F. R. Atay Akıl öğreten, öğüt veren kimse Medresede öğrenim gören sarıklı, cübbeli din adamı
Not : Bu sayfa üzerinde hoca kelime anlamı gösterilmektedir. hoca kelime anlamı nedir ? hoca ne demek ? Sözlük anlamı nedir ? gibi sorulara bu sayfa üzerinden cevap bulabilirsiniz. Ayrıca hoca kelimesi ingilizce almanca çevirisi ve anlamı bu sayfa üzerinde gösterilmektedir. Sözlük Bu ekibi olarak kelimelerin en anlaşılır anlamlarını eklemeye çalışıyoruz. Burada yer alan hoca kelimesi ile ilgili tüm açıklamalar bilgi amaçlıdır. Eksik veya hatalı çeviri işlemlerini, imla klavuzu hatalarını, yazım veya sözlük hatalarını lütfen bize bildiriniz. ( hoca kelime anlamı nedir ne demek ? )

" hoca " eş anlamları

  • hoca
  • öğretmen

" hoca " kelimesine benzer sonuçlar

hocalık kelime anlamı nedir ne demek ? hocalık

Hoca olma durumu veya hocanın yaptığı iş

hocalık etmek kelime anlamı nedir ne demek ? hocalık etmek

Akıl öğretmek, öğüt vermek Öğretmenlik yapmak

" hoca " kelimesi içeren ata sözleri

Cami ne kadar büyük (cemaat ne kadar çok) olsa imam (hoca) gene bildiğini okur. Ata Sözü Cami ne kadar büyük (cemaat ne kadar çok) olsa imam (hoca) gene bildiğini okur.

Çevrenin eğilimi ne olursa olsun, söz kendisinden biten kisi, yapabildiğini (ya da istediğini) yapar.

Hocanın dediğini yap (söylediğini dinle), yaptığını yapma (Hocanın okuduğunu dinle, Ata Sözü Hocanın dediğini yap (söylediğini dinle), yaptığını yapma (Hocanın okuduğunu dinle,

gittiği yola gitme.) Din adamları bize dinin buyruklarını anlatırlar. Buna uymak gerektir. Ama birçok din adamının davranısları, din buyruklarına aykırı olduğundan gittikleri yola gidilmemelidir.

Hocanın vurduğu yerde gül biter. Ata Sözü Hocanın vurduğu yerde gül biter.

Öğretmen gerekli görürse çocuğu döver. Attığı dayağa, gücenmek söyle dursun, nimet gözüyle bakılır ve dayağın yaptığı kızartı, vücutta açılmıs gül diye nitelenir.

Hoca okurken yanılır. Ata Sözü Hoca okurken yanılır.

Yanılmak doğal bir olaydır; kusur sayılmamalıdır. Hoca bile çok iyi bildiği Kuran ayetlerini okurken yanılabilir.

Yarım hekim candan eder, yarım hoca dinden eder. Ata Sözü Yarım hekim candan eder, yarım hoca dinden eder.

Bir is, uzmanına yaptırılmaz da taklitçilere yaptırılırsa, istenilen gibi değil, ters bir sonuç verir. Nitekim hekim dururken, hekimlik taslayan birinin tedavisine basvurulması, insanın hayatına mal olabilir. Bilgisiz din adamı da dine aykırı düsünceler asılayabilir.

Sayfa başına dön