Damın kelime anlamı nedir ne demek " damın " kelime anlamı

Kelime Dili : Türkçe
BAM f. Tuzak. ağ, hile Evlerin altında bulunan ve hayvanların yaşadığı odacık Dekametrenin kısaltması Bir binanın göğe bakan yüzü Hint bakır parası Moğol imparatorluğu zamanında bastırılmış gümüş sikke Köy evi İskambil kâğıtlarında kız Ahır Tutuk evi Ahır

Örnek :

At damında çocuğa çok iyi bir yer yapmıştı." H. E. Adıvar Toprak damlı ev, küçük ev, köy evi

Örnek :

Hekim kendisine üç ay, tam üç ay damdan dışarı çıkmaya izin vermemişti." N. Nâzım Dansta kavalyenin eşi

Örnek :

Erkeklerin kimi damlarının elinden, kimi kolundan, kimi de hafifçe omzundan tutmuş, geliyorlardı." Ç. Altan. İskambil kâğıtlarında kız Yapıları dış etkilerden korumak amacıyla üzerlerine yapılan çoğu kiremit kaplı bölüm Yapıları dış etkilerden korumak amacıyla üzerlerine yapılan çoğu kiremit kaplı bölüm

Örnek :

Pencerenin önüne geçmiş, dalgın ve hiddetli nazarlarıyla karşıki damları seyrediyordu." E. E. Talu Toprak damlı ev, küçük ev, köy evi Dansta kavalyenin eşi
Not : Bu sayfa üzerinde damın kelime anlamı gösterilmektedir. damın kelime anlamı nedir ? damın ne demek ? Sözlük anlamı nedir ? gibi sorulara bu sayfa üzerinden cevap bulabilirsiniz. Ayrıca damın kelimesi ingilizce almanca çevirisi ve anlamı bu sayfa üzerinde gösterilmektedir. Sözlük Bu ekibi olarak kelimelerin en anlaşılır anlamlarını eklemeye çalışıyoruz. Burada yer alan damın kelimesi ile ilgili tüm açıklamalar bilgi amaçlıdır. Eksik veya hatalı çeviri işlemlerini, imla klavuzu hatalarını, yazım veya sözlük hatalarını lütfen bize bildiriniz. ( damın kelime anlamı nedir ne demek ? )

" damın " kelimesi içeren ata sözleri

Adam adamın seytanı. Ata Sözü Adam adamın seytanı.

Bkz. Dnsan insanın seytanıdır.

Adamın adı çıkacağına canı çıksın. Ata Sözü Adamın adı çıkacağına canı çıksın.

Bkz. Dnsanın adı çıkmaktansa...

Adamın ahmağı malını över. Ata Sözü Adamın ahmağı malını över.

Malını öven kisi, dinleyenlerde o mala karsı hırs ve istek uyandırır. Bu da malın elden gitmesine yol açar.

Adamın alacası içinde, hayvanın alacası dısında. Ata Sözü Adamın alacası içinde, hayvanın alacası dısında.

Bkz. Dnsanın alacası...

Adamın iyisi alısveriste belli olur. Ata Sözü Adamın iyisi alısveriste belli olur.

Birçok insanlar çıkarları için ahlak dısı davranıslarda bulunmaktan çekinmezler. Böyle davranıslara en çok alısveriste rastlanır. Bir kimse alısveris sırasında yalan söylemez, hile yapmaz, buna benzer ahlak dısı davranıslara sapmazsa iyi insan olduğunu göstermis olur.

Adamın (insanın) kötüsü olmaz, meğer züğürt ola. Ata Sözü Adamın (insanın) kötüsü olmaz, meğer züğürt ola.

Toplum içinde her kisinin bir değeri vardır. Değer verilmeyen kisiler sadece zügürtlerdir.

Adamın yere bakanından, suyun sessiz (yavas) akanından kork (Suyun yavas akanından, Ata Sözü Adamın yere bakanından, suyun sessiz (yavas) akanından kork (Suyun yavas akanından,

insanın yere bakanından kork). Düsünce ve duygularını açıga vurmayan sessiz insan, yavas yavas akan suya benzer: Derin ve tehlikelidir.

Adam (adamın iyisi) is basında belli olur. Ata Sözü Adam (adamın iyisi) is basında belli olur.

Bir insanın gerçek değeri, is basında gösterdiği yeterlik ve basarı ile, çevresindekilere karsı davranısıyla ölçülür.

Arkadasını söyle, kim olduğunu söyleyeyim. Ata Sözü Arkadasını söyle, kim olduğunu söyleyeyim.

Kisi, yaradılıs ve gidisine uygun kimselerle arkadaslık kurar. Onun için bir adamın arkadasını tanırsak, o adamın kimliğini ögrenmis oluruz.

At, adımına göre değil, adamına göre yürür. Ata Sözü At, adımına göre değil, adamına göre yürür.

Atın yürüyüsü binicisinin yönetimine bağlı olduğu gibi, bir isin yürüyüsü de is basındakinin bilgisine, çabasına, tutumuna göre değisir.

Bir adamın adı çıkacağına canı çıksın. (Dnsanın adı çıkmaktansa canı çıkması yeğdir). Ata Sözü Bir adamın adı çıkacağına canı çıksın. (Dnsanın adı çıkmaktansa canı çıkması yeğdir).

Adı kötüye çıkan kisi, kötü olmasa bile, bu kamu yargısını kolay kolay düzeltemez. Nerede adı anılsa, hiçbir arastırma yapılmadan, hemen kötülüğü ortaya atılır. Bu durumdaki kimse ölmeyi yeğler mi yeğler.

Bir adamın sözü bir adama kolay. Ata Sözü Bir adamın sözü bir adama kolay.

Bir kisinin, hosa gitmeyecek bir sözünü baskasına iletme görevini üstlenen, bu sözleri aktarırken kendisinin tarafsız olduğunu, sadece bir aracılık yaptığını bu anlatımla belirtir.

Hocanın dediğini yap (söylediğini dinle), yaptığını yapma (Hocanın okuduğunu dinle, Ata Sözü Hocanın dediğini yap (söylediğini dinle), yaptığını yapma (Hocanın okuduğunu dinle,

gittiği yola gitme.) Din adamları bize dinin buyruklarını anlatırlar. Buna uymak gerektir. Ama birçok din adamının davranısları, din buyruklarına aykırı olduğundan gittikleri yola gidilmemelidir.

Dnsanın (adamın, bir kimsenin) adı çıkmadansa canı çıkması yeğdir (hayırlıdır). Ata Sözü Dnsanın (adamın, bir kimsenin) adı çıkmadansa canı çıkması yeğdir (hayırlıdır).

Bkz. Bir adamın adı çıkacağına...

Dnsanın (adamın) alacası içinde, hayvanın alacası dısında (-dır). Ata Sözü Dnsanın (adamın) alacası içinde, hayvanın alacası dısında (-dır).

Hayvanın rengi dısındadır, bellidir. Ama insanın rengi içindedir: Ne düsündüğü, ne yapmak istediği, kısaca içyüzü belli değildir.

Dnsanın kötüsü (fenası) olmaz; meğer ki züğürt ola (parası olmaya). Ata Sözü Dnsanın kötüsü (fenası) olmaz; meğer ki züğürt ola (parası olmaya).

Bkz. Adamın kötüsü olmaz...

Dnsan insanın (adam adamın) seytanıdır. Ata Sözü Dnsan insanın (adam adamın) seytanıdır.

Uygunsuz arkadas, insanı doğru yoldan saptırır; kötülüğe sürükler. Krs. Kisi refikinden azar.

Kisi refikinden azar. Ata Sözü Kisi refikinden azar.

Kötü arkadas, kisiyi kötü yola sürükler. Krs. Adam adamın seytanı, Dtle yatan bitle kalkar, Kır atın yanında duran..., Dsin yanına varan is..., Topalla gezen..., Körle yatan..., Üzüm üzüme...

Suyun yavas akanından, insanın yere bakanından kork (sakın). Ata Sözü Suyun yavas akanından, insanın yere bakanından kork (sakın).

Bkz. Adamın yere bakanından...

Tilkiye: tavuk kebabı yer misin? demisler; adamın güleceğini getiriyorsunuz demis. Ata Sözü Tilkiye: tavuk kebabı yer misin? demisler; adamın güleceğini getiriyorsunuz demis.

Bir kimseye çok özlediği halde elde edemediği bir sey ister misin diye sorulur mu?

Sayfa başına dön