Tabii kelime anlamı nedir ne demek " tabii " kelime anlamı

Kelime Dili : Türkçe
Sağduyuya, mantığa, olağan düzene uygun olan Olağan, alışılmış, her zamanki gibi olan, beklenildiği gibi Yapmacık olmayan Katıksız, saf Elbette, doğal olarak, işin gereği olarak Olağan, alışılmış, her zamanki gibi olan, beklenildiği gibi

Örnek :

Sıcaklar arttıkça serin yerler aramak, âdeta tabii bir ihtiyaç hâline geliyor." A. Rasim Doğada olan, doğada bulunan Sağduyuya, mantığa, olağan düzene uygun olan

Örnek :

Beklenen cevap gelince derhâl yazılacağı tabiidir." Atatürk Yapmacık olmayan, doğal

Örnek :

Eğer sürmenin üstüne bunu sürmezsen renk tabii olmaz." P. Safa Katıksız, saf, doğal Tabi Olağan Hazreti Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâm'ı sağ iken görmüş olan mü'minlerle yani Ashabla görüşmüş ve onlardan ders almış olan sâlih müslümanlar. Bak: Ashab fıtrî, doğal, normal
tabii kelimesi ingilizcesi nedir ? = natural.
Not : Bu sayfa üzerinde tabii kelime anlamı gösterilmektedir. tabii kelime anlamı nedir ? tabii ne demek ? Sözlük anlamı nedir ? gibi sorulara bu sayfa üzerinden cevap bulabilirsiniz. Ayrıca tabii kelimesi ingilizce almanca çevirisi ve anlamı bu sayfa üzerinde gösterilmektedir. Sözlük Bu ekibi olarak kelimelerin en anlaşılır anlamlarını eklemeye çalışıyoruz. Burada yer alan tabii kelimesi ile ilgili tüm açıklamalar bilgi amaçlıdır. Eksik veya hatalı çeviri işlemlerini, imla klavuzu hatalarını, yazım veya sözlük hatalarını lütfen bize bildiriniz. ( tabii kelime anlamı nedir ne demek ? )

" tabii " eş anlamları

  • tabii
  • doğal
  • saf
  • katıksız

" tabii " kelimesine benzer sonuçlar

tabiiyetsiz kelime anlamı nedir ne demek ? tabiiyetsiz

Herhangi bir ülkenin uyruğu olmayan, uyruksuz

tabiiyetli kelime anlamı nedir ne demek ? tabiiyetli

Herhangi bir ülkenin uyruğu olan, uyruklu

tabiileşmek kelime anlamı nedir ne demek ? tabiileşmek

Tabiî duruma gelmek Tabiîleşmek işi

tabiiyetsizlik kelime anlamı nedir ne demek ? tabiiyetsizlik

Tâbiiyetsiz olma durumu, uyruksuzluk

tabii ki kelime anlamı nedir ne demek ? tabii ki

Elbette, doğal olarak, işin gereği olarak

Tabii Afet kelime anlamı nedir ne demek ? Tabii Afet

Tabiatta Meydana Gelen Felâketler. Yangin, Zelzele, Sel Ve Su Baskini Gibi Felâketler.

Tabii Borç kelime anlamı nedir ne demek ? Tabii Borç

Eksik Borç, Bazi Nedenlerle Ödenmesi Zorunlu Olmaktan Çikmiş Borç. Kumar Borcu, Zaman Aşimina Uğramiş Borç Vs. Gibi. Bunlar Yerine Getirilirse Ödenmiş Olur. Getirilmezse Borçlu Kişi Ödemeye Zorlanamaz, Dava Edilemez.

Tabii Hakim kelime anlamı nedir ne demek ? Tabii Hakim

Olaylara Göre Önceden Kurulmuş Olan Tabiî Mahkemenin Hâkimi. Olağan Hâkim. 1982 Ay Md. 37 De "Hiç Kimse Kanunen Tabi Olduğu Mahkemeden Başka Bir Merci Önüne Çikarilamaz. Bir Kimseyi Kanunen Tabi Olduğu Mahkemeden Başka Bir Merci Önüne Çikarma Sonucunu Doğuran Yargi Yetkisine Sahip Olağanüstü Merciler Kurulamaz" Denilir Ki, Tabiî Hakim Ilkesi Pekiştirilmiştir. Ihas Md. 6.

Tabii Hukuk kelime anlamı nedir ne demek ? Tabii Hukuk

Doğal Hukuk, Ideal Hukuk. Insanin Muhtaç Olduğu Hukuk Kurallarinin Kendi Dişinda Zaten Mevcut Olduğunu Ancak Bunu Bir Kisim Vasitalarla Ve Akli Ile Insanin Bulup Uyguladiğini Savunan Hukuk. Adâlete En Uygun Bir Biçimde Insan Ihtiyaçlarini Karşilayacağini Savunan Hukuk. Tabiî Hukukun Her Zaman Ve Her Yerde Ayni Anda Hakim Olmasi Gereken, Değişmez Özellikler Taşiyan, Temel Ilkeleri Bulunan Bir Hukuktur. Insan Bu Hukuk Kurallarini Ya Dişaridan Gelen Bir Emir Ve Araci Ile, Vahiy Ve Peygamberler Vasitasiyla Ya Da Akil Ve Düşüncesi Ile Alir, Keşfeder. Olmasi Lâzim Gelen Hukuk Da Denilir. Orta Çağda Avrupa Hukukçulari Nazarinda Hukukun Kaynaği Ilâhi Idi. Tabiî Hukukun, Peygamber Hz. Isa Ile Havârîlerinin Getirdiği Temel Ilkelerden Kaynaklandiğini Savunurlardi. Rönesanstan Sonra Ise Bunun Kaynağini Akil Olarak Kabul Ederler. Modern Çağda Ise Batida Tabiî Hukuk Anlayişi Etkisini Yitirmiştir. Islâm Muhitinde Ise Başlangicindan Günümüze Kadar Hukukun Kaynaği Ilâhi Vahiydi. Allah'tan Gelen Ve Peygamberin Koyduğu Kurallar Bütünüdür. Temeli Bu Iki Kaynak Oluşturur Ki, Peygamberin Söyledikleri De Yine Vahiy Ve Ilhama Dayanir. Ancak Mutezile Ekolü Vahyin Akla Uygunluğu Konusunda Akla Öncelik Vermeleri Bakimindan Diğer Tabiî Hukuk Düşünürlerinden Ayrilirlar. Ancak Bütün Islâm Düşünürleri Vahyi Temel Kaynak Kabul Etmelerine Rağmen Akil Yolu Ile Yapilan Yorum Ve Içtihatlara Da Büyük Önem Verirler.

Tabii Neseb kelime anlamı nedir ne demek ? Tabii Neseb

Tabiî Soy, Çocuğun I Doğumunda Neden Olan Anne Babasi Ile Kendisi Arasindaki Neseb Baği. Bu Ikisi Onun Sebebi Hayati Olduğundan Onlara Karşi Nesebi De Tabiî Neseb Baği Ile Anilir.

Tabii Servet kelime anlamı nedir ne demek ? Tabii Servet

Yet Üstü Ve Yer Altinda Bulunan Zenginlik Kaynaklari. Tabiî Kaynaklar. Allah Da Bu Kâinâttaki Her Şeyi Bizim Emrimize Vermiştir Ki, Bunlara Kisaca Tabiî Servet Diyoruz. Bir Âyette "Iki Deniz Bir Değildir. Birinin Suyu Tadli, Serinletici, Diğerininki Ise Tuzlu Ve Acidir. Her Birisinden Taze Balik Eti Yersiniz, Takindiğiniz Süsler Çikarirsiniz; Allah'in Lütfuyla Rizik Aramaniz Için Gemilerin Onu Yararak Gittiğini Görürsünüz. Umulur Ki, Bu Nimetlerden, Servetlerden Sonra Şükredersiniz." (35/12).

Tabiilik kelime anlamı nedir ne demek ? Tabiilik

Yapmacik Olmama, Musannâ Bir Şey Taşimama; Yapay Bir Şey Içermeme, Doğallik.

Tabiiyet kelime anlamı nedir ne demek ? Tabiiyet

Bağlilik, Bağimli Olma. Bir Kimsenin Veya Bir Malin Bir . Devlete Ait Olmasi Durumu.

Tabiiyetsiz Veya Tebaiyetsiz kelime anlamı nedir ne demek ? Tabiiyetsiz Veya Tebaiyetsiz

Vatansiz, Hiçbir Ülkenin Vatandaşliğinda Bulunmama. Almanca Haymatlos Da Denilir. Yab. Ik Md. 21 . Pas. K. Md. 18.

Tabiiyetten Iskat kelime anlamı nedir ne demek ? Tabiiyetten Iskat

Tebaiyeti Kaybettirme, Vatandaşliktan Çikarma. Kişinin Bakanlar Kurulu Karari Ile Vatandaşliğini Yitirmesi. Bunun Da Kanunda Bir Kisim Sebebi Sayilir. Yurtdişinda Ülke Aleyhinde Faaliyetlerde Bulunma, Yurt Içinde Bir Kisim Ağir Suçlari Işleyip De Yurt Dişina Çikma Ve Bir Daha Yargi Mercileri Önüne Çikmama, Davetlere Rağmen Gelmeme Durumlarinda Kişi Vatandaşliktan Çikarilir.

tabiiyet, -ti kelime anlamı nedir ne demek ? tabiiyet, -ti

bir şeye ya da kimseye bağlı olma, bağımlılık, bağlılık. // uyrukluk, °milliyet.

tabiileşme kelime anlamı nedir ne demek ? tabiileşme

tabiileşmek eylemi.

tabii afetler kelime anlamı nedir ne demek ? tabii afetler

önlenmesi insan elinde olmayan, doğal güçlerin yarattığı sel, deprem, dolu gibi felaketler.

Sayfa başına dön