Utma kelime anlamı nedir ne demek " utma " kelime anlamı

Kelime Dili : Türkçe
utmak eylemi.
Not : Bu sayfa üzerinde utma kelime anlamı gösterilmektedir. utma kelime anlamı nedir ? utma ne demek ? Sözlük anlamı nedir ? gibi sorulara bu sayfa üzerinden cevap bulabilirsiniz. Ayrıca utma kelimesi ingilizce almanca çevirisi ve anlamı bu sayfa üzerinde gösterilmektedir. Sözlük Bu ekibi olarak kelimelerin en anlaşılır anlamlarını eklemeye çalışıyoruz. Burada yer alan utma kelimesi ile ilgili tüm açıklamalar bilgi amaçlıdır. Eksik veya hatalı çeviri işlemlerini, imla klavuzu hatalarını, yazım veya sözlük hatalarını lütfen bize bildiriniz. ( utma kelime anlamı nedir ne demek ? )

" utma " kelimesine benzer sonuçlar

utmak kelime anlamı nedir ne demek ? utmak

Yenmek, ütmek Yenmek Utmak işi

utmak, -ar kelime anlamı nedir ne demek ? utmak, -ar

yenmek. // (oyunda) yenmek, ütmek (ii) .

" utma " kelimesi içeren ata sözleri

Akan su yosun tutmaz. Ata Sözü Akan su yosun tutmaz.

Bkz. Dsleyen demir pas tutmaz.

Akarsu pislik tutmaz. Ata Sözü Akarsu pislik tutmaz.

Eski bir kanısa göre akar su -ne kadar kirletilirse kirletilsin- temiz kalır.

Al arslan tutar, güç sıçan tutmaz. Ata Sözü Al arslan tutar, güç sıçan tutmaz.

Bkz. Al ile arslan tutulur...

Al (hile) ile arslan tutulur, güç ile sıçan (gücüğen) tutulmaz. (Al arslan tutar, güç sıçan Ata Sözü Al (hile) ile arslan tutulur, güç ile sıçan (gücüğen) tutulmaz. (Al arslan tutar, güç sıçan

tutmaz.) Zekanızı kullanarak sizden daha güçlü, ama daha az zeki olan yaratığı yenebilirsiniz. Gücünüzü kullanarak ise, sizden çok güçsüz, ama zeki olan yaratığı yenemezsiniz.

Alim unutmus, kalem unutmamıs. Ata Sözü Alim unutmus, kalem unutmamıs.

Dnsan ne kadar bilgili olursa olsun, her seyi aklında tutamaz, birçoklarını unutur. Unutulmaması istenen sey, yazılmalıdır. Böylece yüzyıllar boyunca kusaktan kusağa geçer. Herkes onu okur, birbirine anlatır.

Alma alı, sat yağızı, bin doruya, besle (Kızıl kahverengi at donu.) kırı. Ata Sözü Alma alı, sat yağızı, bin doruya, besle (Kızıl kahverengi at donu.) kırı.

Biniciler al ve yağız renkli atları tutmazlar. Doru ve kır donlu atları makbul sayarlar. Atını ona göre seç. Krs. Alma san...

Almadığın hayvanı kuyruğundan tutma. Ata Sözü Almadığın hayvanı kuyruğundan tutma.

Almayacağın bir seye, isinde çalıstırmayacağın kimseye, alacakmıssın, çalıstıracakmıssın gibi yakın ilgi gösterme, umut verme.

Alma sarı, satma sarı, kapındaysa tutma sarı. Ata Sözü Alma sarı, satma sarı, kapındaysa tutma sarı.

Sarı donlu at ne beslemeli, ne de alıp satmalıdır. Krs. Alma alı, sat yağızı...

Altın pas tutmaz, (deli yas tutmaz). Ata Sözü Altın pas tutmaz, (deli yas tutmaz).

Serefli, temiz insana, hiç kimse leke süremez. (Tasasız kimse hiçbir seye üzülmez.)

Araba devrilince (kırıldıktan sonra, kırılınca) yol gösteren çok olur. Ata Sözü Araba devrilince (kırıldıktan sonra, kırılınca) yol gösteren çok olur.

Tehlikeyi daha önce kimse haber vermez de kötü sonuç meydana geldikten, is isten geçtikten sonra herkes yanlıs yapmıssın, söyle bir yol tutmalıydın, böyle davranmalıydın diye akıl satar.

Ata binersen Allah Ata binersen Allah'ı, attan inersen atı unutma.

Ata bindiğin zaman insafsızlık etme, hayvanı çok hırpalama. Buna Tanrı razı olmaz. (Ya da ata bindiğin zaman böbürlenme; böbürleneni Tanrı sevmez), Attan indiğin zaman da onun yemini, suyunu, tımarını unutma.

Atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar. Ata Sözü Atalar sözünü tutmayanı yabana atarlar.

Ataların yol gösterici öğütlerine ve geleneklere önem vermeyen, ahlak kuralları dısına çıkan kimse ile herkes iliskisini keser. Tek basına kalan bu kisi, toplum içinde itelenir; horlanır.

Ayağını sıcak tut, basını serin; gönlünü ferah tut düsünme derin. Ata Sözü Ayağını sıcak tut, basını serin; gönlünü ferah tut düsünme derin.

Hastalıktan korunmak, vücudumuzu yıpratmamak istiyorsak ayağımızı sıcak, basımızı serin tutmalıyız; olur olmaz seyleri sıkıntı konusu yapmamalı, genis yürekli olmalıyız. Krs. Dnsan ayaktazı...

Baba malı tez tükenir, evlat gerek kazana. Ata Sözü Baba malı tez tükenir, evlat gerek kazana.

Baba malına güvenip kazanç yolunu tutmamak çok yanlıstır. Baba malının değeri pek bilinmediği gibi hazır mal da çabuk biter. Kendini bilen, yasama sorumluluğunu duyan akıllı evladın gerçek malı, kendisinin kazandığı maldır. Krs. Sade pirinç zerde olmaz... Krs. Ata malı mal olmaz...

Bir fincan (acı) kahvenin kırk yıl hatırı (hakkı) vardır. Ata Sözü Bir fincan (acı) kahvenin kırk yıl hatırı (hakkı) vardır.

Birisi size bir fincan kahve içirmek gibi küçük bir iyilik etmis ya da sizinle bu kadarcık bir dostluk kurmus olsa, bunu unutmamanız, o kisinin her zaman hatırını saymanız gerekir.

Bülbülün çektiği dili belası(-dır). Ata Sözü Bülbülün çektiği dili belası(-dır).

Bülbül güzel öttüğü için kafese konulmus, özgürlüğünü yitirmistir. Kisi, bundan ders almalı, dilini tutmalıdır. Düsünülmeden söylenen sözler, yersiz konusmalar insanın basını derde sokar.

Çam ağacından ağıl olmaz, el çocuğundan oğul olmaz. Ata Sözü Çam ağacından ağıl olmaz, el çocuğundan oğul olmaz.

Her seyin değeri vardır; yapacağı is, kullanılacağı yer ayrıdır. Bir seyin yerine, ona benziyor diye baska bir sey konulamaz. Sözgelisi, babasının çocuğu, öz evlat yerini tutmaz.

(Çok) Havlayan köpek ısırmaz. Ata Sözü (Çok) Havlayan köpek ısırmaz.

Karsısındakini bağırıp çağırmakla korkutmaya çalısan kimse, eylemli bir saldırıda bulunmaz.

Çürük tahta çivi tutmaz. Ata Sözü Çürük tahta çivi tutmaz.

Aslında ise yaramaz olan, ya da sonradan o duruma gelmis bulunan seyi, ne denli uğrassanız ise yarar duruma getiremezsiniz. ::::::::::::: -D-

Değirmi yurt tutmaya değirmi göt ister. Ata Sözü Değirmi yurt tutmaya değirmi göt ister.

Bir yerde, bir iste tutunup basarı kazanabilmek için yılmadan çalısmak gerektir.

Sayfa başına dön