Menkul Rehni kelime anlamı nedir ne demek " Menkul Rehni " kelime anlamı

Alinan Borç Karşiliğinda Güvence Olarak Borçlu Tarafindan Bir Taşinir Malin Gösterilmesi.
Not : Bu kelime Hukuk Terimidir.
Not : Bu sayfa üzerinde Menkul Rehni kelime anlamı gösterilmektedir. Menkul Rehni kelime anlamı nedir ? Menkul Rehni ne demek ? Sözlük anlamı nedir ? gibi sorulara bu sayfa üzerinden cevap bulabilirsiniz. Ayrıca Menkul Rehni kelimesi ingilizce almanca çevirisi ve anlamı bu sayfa üzerinde gösterilmektedir. Sözlük Bu ekibi olarak kelimelerin en anlaşılır anlamlarını eklemeye çalışıyoruz. Burada yer alan Menkul Rehni kelimesi ile ilgili tüm açıklamalar bilgi amaçlıdır. Eksik veya hatalı çeviri işlemlerini, imla klavuzu hatalarını, yazım veya sözlük hatalarını lütfen bize bildiriniz. ( Menkul Rehni kelime anlamı nedir ne demek ? )

" Menkul Rehni " kelimesine benzer sonuçlar

menkuller kelime anlamı nedir ne demek ? menkuller

MENKULAT Anlatılan Nakledilen. Akli olmayıp mukaddes kitapla bildirilen Bir yerden başka yere taşınmış olan. Taşınabilen Ağızdan ağıza geçerek gelmiş, söylenegelmiş nakledilen, anlatılan Ağızdan ağıza geçerek gelmiş, söylenegelmiş

Örnek :

Kerameti kendinden menkul şeyhler gibi bu armağanlar onların eksik olan kabiliyetlerinin bir çeşit icazeti oluyor." H. Taner Bir yerden başka bir yere taşınmış olan Bir yerden bir yere taşınabilen (mal), taşınır, taşınabilir

menkulat kelime anlamı nedir ne demek ? menkulat

Nesilden nesile veya ağızdan ağıza yayılıp duyulan. Nakle dayanan bilgiler. Nakledilenler. Bak: Mürtecel Menkuller nakledilenler, söylenenler

menkul kıymetler kelime anlamı nedir ne demek ? menkul kıymetler

kağıt Senet, bono, tahvil, hisse senedi gibi taşınır değerler

Menkul kelime anlamı nedir ne demek ? Menkul

Nakledilen, Taşinabilen Mallar, Aktarilan Sözler. Kanunlara Göre Taşinmaz Mal Sayilarinin Dişindaki Bütün Mallar Menkûl Mal Sayilir. Çoğul Menkûlâtdir; Taşinan Sözler Ve Mallar, Dedi-Kodular.

Menkul Kiymet kelime anlamı nedir ne demek ? Menkul Kiymet

Taşinabilir Kiymetli Kâğit. Bir Şirket Sermâyesinin Veya Alacaklarinin Paylara Bölünerek Tedâvül Edebilir Niteliği Olan Belgelere Dönüştürülmesinde Bulunan Herbirisi Menkûl Kiymettir. Meselâ Hisse Senedi, Gelir Ortakliği Senedleri, Tahviller, Dövize Endeksli Gelir Senedleri Vs. Gibi. Bir Diğer Ifadeyle; Ortaklik Veya Alacaklilik Sağlayan, Belli Bir Meblaği Temsil Eden, Yatirim Araci Olarak Kullanilan, Dönemsel Gelir Getiren, Mislî Nitelikte, Seri Halinde Çikarilan, Ibareleri Ayni Olan Ve Şartlari Spk'ca Belirlenen Kiymetli Evrâktir.

Menkul Kiymet Borsalari kelime anlamı nedir ne demek ? Menkul Kiymet Borsalari

Menkul Kiymetlerin Arz Ve Talebinin Karşilaştiği Örgütlenmiş Piyasalardir.

Menkul Kiymet Ödünç Işlemleri kelime anlamı nedir ne demek ? Menkul Kiymet Ödünç Işlemleri

Araci Kuruluş Ile Müşteri Arasinda Düzenlenen Sözleşmede Belirlenen Esaslar Dahilinde, Ödünç Veren Taraftan Açiğa Satiş Amaciyla Ödünç Alan Tarafa, Belirli Bir Dönem Için Menkul Kiymetlerin Verilmesi Ve Ayni Cins Menkul Kiymetlerin Mislen Geri Alinmasini Ifade Eder.

Menkul Kiymetler Ortakliği kelime anlamı nedir ne demek ? Menkul Kiymetler Ortakliği

Menkûl Kiymetlerden Oluşan Portföy, Senedler Içeren Bir Sermâyeden Oluşan, Işletmek Üzere Kurulan Bir Ortaklik. Günümüzde Menkûl Kiymetler Alim-Satimiyla Uğraşacaklarin Kurmak Zorunda Olduklari, Özellikle Bankalarin Kendi Bünyelerinde Oluşturduklari, Çoğu Kez Anonim Şirket Şeklindeki Ortakliklar.

Menkul Mülkiyeti kelime anlamı nedir ne demek ? Menkul Mülkiyeti

Taşinir Mal Mülkiyeti. Gayri Menkûl Mallarin Dişinda Kalan Her Çeşit Mal Üzerindeki Mülkiyet. Bunlarin Mülkiyeti De Ya Devralmak Suretiyle, Ya Ihraz Veya Hukukî Tağyir Sebebiyle, Bazan Da Bulmak Suretiyledir.

Menkul Sermaye Geliri kelime anlamı nedir ne demek ? Menkul Sermaye Geliri

Kâr, Kâr Payi, Kira, Fâiz Ve Benzeri Adlarla Elde Edilen Gelirler. Rantiye Diye Adlandirilan Her Nevi Sermâye Geliri. Müslümanlikta Paranin Kazanacaği Parayi, Işin Başinda Belirleme Yasaklanmiştir.

Menkul Mülkiyeti Karinesi kelime anlamı nedir ne demek ? Menkul Mülkiyeti Karinesi

Taşinir Mallarda Mülkiyete Karine O Mal Üzerinde Zilyed Bulunmadir; Zilyedlik Veya Vâziu'l-Yeddlik Mülkiyeti Önemli Bir Karine Sayilmiştir.

menkul, -lü kelime anlamı nedir ne demek ? menkul, -lü

bir yerden başka bir yere taşınmış olan. // ağızdan ağıza geçerek gelmiş, söylenegelmiş. // bir yerden bir yere taşınabilen (mal), taşınır.

menkul kıymet kelime anlamı nedir ne demek ? menkul kıymet

devlet tahvilleri, hazine bonoları, şirket hisse senetleri vb. taşınır değerler.

Sayfa başına dön